Jednoizbák v centre mesta alebo krásny vidiecky domček – je rozdiel v cene už iba mýtus?

Dilema, ktorá v súčasnej dobe trápi predovšetkým mladých ľudí: ostať žiť v meste, kde sú niekoľkonásobne vyššie náklady, alebo sa presťahovať na vidiek, kde je zasa zdravšie prostredie a lacnejšie bývanie? Ak sa však pozeráte len na cenu, nemusí sa vám rozhodnutie odsťahovať sa na dedinu vyplatiť.

Jednoizbák v centre mesta alebo krásny vidiecky domček - je rozdiel v cene už iba mýtus?
Jednoizbák v centre mesta alebo krásny vidiecky domček – je rozdiel v cene už iba mýtus? (zdroj: unsplash.com)

Raňajky v tráve môžete mať aj každé ráno

Bývanie v satelitných obciach okolo veľkých miest je jednoznačne finančne výhodnejšie. Ceny bytov vo veľkých mestách totiž za posledné roky natoľko stúpli, že cena trojizbového bytu v Bratislave je o tisíc eur väčšia, než cena takéhoto bytu v Pezinku, Senci či Trnave. Argumentom za kúpenie si domu alebo bytu na vidieku je aj väčší komfort – okrem väčšieho počtu metrov štvorcových máte totiž obvykle k dispozícii vlastnú záhradu alebo aspoň väčšiu zeleň v blízkom okolí. Ani doprava už nie je taký problém, ako kedysi. Väčšinou sa do mesta dostanete za pol hodinu, aj vďaka zmodernizovaným vlakom a budovaniu obchvatov či lepších ciest.

Dochádzanie vám môže začať liezť na nervy

Ak máte deti a plánujete, alebo už aj máte pre ne naplánované nejaké mimoškolské aktivity, sťahovanie na vidiek asi nie je najlepším nápadom. Kolotoč denných povinností tak z vás môže urobiť otroka volantu, ktorý celý deň iba vozí deti sem a tam. Ak k tomu pripočítate zápchy, ktoré častokrát vznikajú práve pri východe a vchode do veľkého mesta, môže vám cestovanie zabrať aj pol dňa. Rovnako, ak pestujete pestrý spoločenský život, radi si zájdete trebárs do divadla, na večeru alebo do nočného klubu, vzdialenosť od takýchto kultúrnych inštitúcií a služieb vám môže byť na obtiaž.

Rozhodnite sa, čo je pre vás výhodnejšie

Rozhodnutie medzi mestom a vidiekom určite nie je jednoduché. Jednoznačnú radu vám ani nikto nedá: najdôležitejšie je zvážiť, či vám vaše budúce bývanie umožňuje život podľa vašich predstáv. V tomto ohľade nepočúvajte ani realitného makléra, ktorého jediným zámerom je predaj. Najväčším expertom na zhodnotenie všetkých pre a proti ste tak jedine vy sami.