Upratovanie a najčastejšie chyby, ktoré pri ňom robíme

Najčastejšie sa o to snažíme dvakrát do roka – pred Vianocami a na Veľkú Noc. Dôkladne poupratovať. Nikto sa do toho nehrnie, ale všetci vieme, že je to potrebné urobiť. Viete ale, že častokrát neupratujeme dôkladne, a tak potom máme pocit, že naše úsilie bolo zbytočné? Pozrite sa s nami na nedostatky, ktoré pri upratovaní máme a pri najbližšom upratovaní sa ich tak vyvarujte!

Upratovanie a najčastejšie chyby, ktoré pri ňom robíme
Upratovanie a najčastejšie chyby, ktoré pri ňom robíme (zdroj: unsplash.com)

Neviditeľné a zabudnuté miesta

Vypínače a kľučky od dverí – na tie väčšinou siahame, keď prídeme zvonka aj potom, ako si umyjeme ruky a týmto si ich opäť infikujeme. Nemusíte ich leštiť každý deň, stačí, ak ich raz týždenne vydrhnete octovým roztokom na papierových utierkach. A mysleli ste niekedy na dno koša? Hneď, ako z neho vytiahneme jednorázové igelitové vrece, naša práca s vyhadzovaním odpadkov je skončená. Vrecká však väčšinou pretekajú, prípadne odpadky nepadajú vždy priamo do nich a v tomto priestore sa nekontrolovane množia baktérie. Keď budete najbližšie vyhadzovať smeti, spomeňte si na to.

Nestačí umývať si ruky

Prekvapivé množstvo baktérií v sebe skrývajú aj ďalšie predmety každodenného používania. Či už ide o náš mobilný telefón, diaľkové ovládanie od televízie alebo klávesnicu počítača. Ruky si obvykle po príchode domov umývame, ale robíme to isté aj s displejom telefónu, ktorý sme pri ceste autobusom chytali tou istou rukou, ako tyč? Skúste sa na tieto plochy zamerať častejšie, najlepšie aj s nejakým čistiacim prostriedkom na to určeným.

Pod lampou býva najväčšia tma

To, čo sa nám môže zdať najčistejšie, je obvykle najšpinavšie. Čo napríklad vaše prostriedky na upratovanie? Z handry na dlážku alebo utieranie prachu sa veľmi ľahko môže stať liaheň nových baktérií, ktoré pri upratovaní len rozotierate. Aj metla si zaslúži občas povysávať. Rovnako nezabúdajte na pravidelné čistenie drezu. Mýliť vás môže to, že je denne v styku s vodou a čistiacimi prostriedkami, ale voda, ktorá sa v ňom pri umývaní riadu usádza, určite nie je bez bacilov. Umývajte drez aspoň raz denne a ak používate pri umývaní riadu aj hubky či špongie, pravidelne ich dezinfikujte a meňte.