Ako sa zbaviť tuku na bruchu o tri, dva…

Ploché brucho je snom asi každého z nás. Zhodiť zo seba pneumatiku sa však niekedy zdá náročnejšie, než to v skutočnosti je. Ak ste odhodlaní, vytrvalí a disciplinovaní, až také náročné to nie je. Ktoré cviky sú najúčinnejšie a čo všetko okrem nich musíte urobiť, aby ste získali svoju vysnívanú postavu?

Ako sa zbaviť tuku na bruchu o tri, dva…
(zdroj: unsplash.com)

Hýbte sa – hoci aj cestou do práce

Netreba zabúdať na to, že tuk na bruchu nie je iba na škodu a akékoľvek abnormálne chudnutie môže spôsobiť zdravotné problémy. Tuk nám totiž obklopuje a chráni vnútorné orgány, slúži ako zdroj energie a tiež pôsobí ako izolant, ktorý reguluje telesnú teplotu.

Tuk hrá dokonca úlohu v ženskom reprodukčnom zdraví – jeho nízky podiel môže viesť k nepravidelnej menštruácii a neplodnosti. Podporuje totiž hormonálnu rovnováhu a zdravú funkciu reprodukčných orgánov.

Dôležité je preto nielen chudnúť, ale aj udržiavať zdravú rovnováhu telesného tuku, a to zahŕňa vyváženú stravu a pravidelnú fyzickú aktivitu. Ak napríklad chodíte do práce autom, zvoľte iný spôsob dopravy – MHD vás už napríklad núti prejsť aspoň zo zastávky na určené miesto, o bicykli nehovoriac. Aj elektrická kolobežka už patrí medzi alternatívne druhy dopravy, ktorý predsa len vyžaduje viac fyzickej aktivity, ako auto (tie najlepšie elektrické kolobežky nájdete tu).

Začnite kardiom

Na začiatok je dobré pochopiť, že existujú dva druhy brušného tuku. Ten, ktorý vidíme a ten, ktorý je zvnútra a obrastá naše orgány a môže mať zápalový efekt vedúci až k smrteľným chorobám alebo cukrovke. Vnútorný tuk je podstatne nebezpečnejší a zbavíte sa ho len pohybovou rutinou.

A čo sú najlepšie cviky zamerané na brucho? Najlepšie a najefektívnejšie je dať telu kardio tréning. Tuk sa pri ňom premení na palivo, ktoré postupne spálite a vypudíte z tela von. Pred každým silovým tréningom by ste si najprv mali dopriať minimálne pol hodinu kardia.
 
V prípade kardia môžete zvoliť beh vonku alebo na bežiacom páse. Vhodný je aj veľmi populárny HIIT tréning, ktorý zahrieva. Tuk sa začína spaľovať až po 30 minútach aktivity, takže musíte vydržať.

Najlepšie cviky na brucho

Po behu je najlepšie pustiť sa do zhybov. Aj keď niekedy sa tento cvik podceňuje, naozaj účinne odbúrava brušný tuk. Je to však len vtedy, ak zhyby robíte technicky správne, vytrvalo a opakovane. 

Na všetky svaly brucha je dobré vytáčanie trupu. Tento cvik sa vykonáva v polosede so zdvihnutými nohami a rukami, ktoré zopnete pred hrudníkom. Vytáčanie by sa malo iniciovať trupom, nie švihom rúk.

K sexi brušku si dopomôžete aj zhybmi, ktoré sa robia naopak, ako tie klasické. Robia sa v ľahu na podložke, pri ktorom smeruje pohľad do stropu. Posilňujú sa tak spodné svaly brucha aj svaly spodného chrbta.

Nič netreba preháňať, ako sme uviedli v úvode, a ak sa po cvičení chcete nejako odmeniť alebo motivovať, sedenie alebo ležanie je na mieste. Pozrite si svoj obľúbený seriál, alebo zahrajte videohru – tie najlepšie herné konzoly nájdete tu. Pre všetko najlepšie, nielen na cvičenie a trávenie voľného času, zasa klikajte na https://www.najlepsieroka.sk/.