Cvrčky, červy a chrobáky – budúcnosť našej kuchyne?

Aj keď sa mnohým len pri vyslovení názvov niektorých druhov hmyzu sťahuje žalúdok, iní sa nevedia nabažiť ich benefitov pri pravidelnom konzumovaní. Je to naozaj tak, že konzumovať určitý hmyz je pre človeka výhodné, alebo ide skôr o nový marketingový ťah?

Cvrčky, červy a chrobáky - budúcnosť našej kuchyne?
(zdroj: unsplash.com)

Hmyz odporúča EÚ aj OSN

V roku 2022 schválila Európska únia konzumáciu cvrčkov domácich ako nových potravín. Okrem nich sú ešte schválené sušené žlté múčne červy a saranča sťahovavá. Konzumáciu hmyzu odporúča dokonca aj OSN, pretože hmyz je podľa nej výživný, zdravý, s vysokým podielom tuku, plný bielkovín, minerálov a vlákniny. Hmyz už v skutočnosti aj dnes tvorí časť dennej stravy stoviek miliónov ľudí po celom svete. Považuje sa aj za alternatívny zdroj bielkovín, ktorý by mohol uľahčiť prechod k udržateľnejšiemu potravinovému systému na celom svete, čo nám v budúcnosti pravdepodobne aj hrozí.

Cvrčky aj ako prášok

Ak sa vám hmyz na tanieri hnusí predovšetkým pre to, ako vyzerá, nemusíte ho konzumovať v jeho prapôvodnej podobe. Napríklad taký cvrček sa dá konzumovať vo forme prášku, a to aj ako súčasť iných potravín či ingrediencií. Čiastočne odtučnený prášok z cvrčka spĺňa podmienky na jeho umiestnenie na trh aj so súhlasom spomínanej EÚ, napríklad chlebe, rožkoch, cereálnych tyčinkách, sušienkach, pizzi, nápojoch na spôsob piva, orechoch, rôznych snackoch alebo omáčkach. Nebojte sa však, že by sa vo vašej sušienke či chlebe ocitol prášok z cvrčka len tak náhodou – všetky výrobky, ktoré ho obsahujú, musia byť označené tým, že prášok z cvrčka môže spôsobiť prípadné alergické reakcie. Alergiu naňho môžu mať ľudia s alergiami kôrovce, mäkkýše alebo prachové roztoče.

Pozor na baktérie a pesticídy

Najväčšou výhodou konzumácie hmyzu je jeho spomínaný nutričný obsah. Rovnako je jeho konzumácia šetrnejšia k prírode, než napríklad chov hospodárskych zvierat alebo zaberanie pôdy na pestovanie rastlín. Má to však aj určité nevýhody. Napriek mnohým zákazom, na poliach sa stále objavujú pesticídy a herbicídy, ktoré škodia človeku, zvieratám a v neposlednom rade aj hmyzu. Jeho konzumáciou ich teda môžete dostať do tela, hoci to platí iba o hmyze zbieranom v oblastiach, kde je problém s pesticídmi. Ďalším problémom sú baktérie, s ktorými hmyz často prichádza do kontaktu, pretože sa živí potravou na miestach, kde sa baktérie vyskytujú. Hmyzie farmy v Ázii tiež nemajú vysoké hygienické štandardy. Ak radšej ostanete verní klasickému jedlu, využite Wolt promo kód a objednajte si niečo dobré lacno a rýchlo, poprípade použite zľavové kupóny a nakúpte si domov potraviny od výmyslu sveta!