Dôležité vitamíny pre imunitný systém a jeho podporu

Imunitný systém je kľúčovým hráčom v boji proti chronickým zápalom i rôznym patogénom. Dnes už vieme, že minimálne 70 percent imunitného systému sa ukrýva v črevách. To znamená, že obranyschopnosť sa vo veľkej miere odvíja, napríklad od zloženia jedálnička a dostatočného zastúpenia vitamínov, minerálov, stopových prvkov a antioxidantov v strave.

Dôležité vitamíny pre imunitný systém a jeho podporu
(zdroj: unsplash.com)

Ak sa stravujete nezdravo a organizmu chýbajú dôležité živiny, dôsledkom je vyššie riziko vzniku infekcií i chronických ochorení. Čo s tým? Riešením je zdravá, pestrá a vyvážená strava, v niektorých prípadoch aj v kombinácii s doplnkami výživy, ako sú napríklad výživové doplnky a vitamíny Valentis.

TOP 5 dôležitých vitamínov pre silnú imunitu

Podľa dostupných informácií trpí nadváhou či obezitou každý druhý až tretí obyvateľ vyspelých krajín. Toto zistenie je alarmujúce, rovnako ako skutočnosť, že nadváhu a obezitu sprevádza zároveň podvýživa, teda nedostatok dôležitých makroživín a mikroživín v organizme, najčastejšie v dôsledku konzumácie veľkého množstva vysoko priemyselne spracovaných potravín.

To, samozrejme, ovplyvňuje fyzické a duševné zdravie, sebavedomie i celkovú kvalitu života, vrátane fungovania imunitného systému.

Ak vás zaujíma, ktoré vitamíny a minerály sú kľúčovými hráčmi v silnej obranyschopnosti, čítajte ďalej.

Železo

Najčastejším prejavom deficitu železa v organizme je anémia. Čo je anémia – ako doplniť železo vitamíny? Táto diagnóza sa prejavuje únavou, bledosťou, poruchami koncentrácie, studenými končatinami či závratmi, pretože železo je kľúčové pre červené krvinky a ich schopnosť zásobovať bunky kyslíkom. Samozrejme, tento stav má vplyv nielen na výkonnosť, ale aj činnosť imunitného systému.

Železo sa nachádza v pestrej škále potravín, ako napríklad mäso, vajíčka, mliečne výrobky, strukoviny, cvikla, trstinová melasa, čokoláda, pšeno či ovsené vločky. Ideálne je doplniť železo do tela z týchto potravín. Avšak nie vždy to je možné, najmä pri výraznom deficite. Vtedy lekári predpisujú ľuďom s anémiou železo vo forme lieku.

SmartHit Ferrum – výživový doplnok železo je železo v lipozomálnej forme s minimálnym množstvom vedľajších účinkov, ako je pachuť železa v ústach, podráždenie žalúdka či zápcha. Je stvorený pre tehotné ženy, starších ľudí, športovcov, vegetariánov i vegánov a všetkých tých, ktorí trpia anémiou.

Vitamín C

Kľúčovú rolu v obranyschopnosti zohráva vitamín C. Je antioxidant, ktorý bojuje proti oxidačnému stresu, čím eliminuje riziko vzniku chronických ochorení. Zároveň robí telo odolnejším proti patogénom a má schopnosť skrátiť čas trvania respiračných ochorení.

Nachádza sa v ovocí a zelenine, ako napríklad kivi, jahodách, červenej paprike, rakytníku, šípkach či citrusových plodoch.

Vitamín D

Nedostatok D vitamínu sa spája s poruchami imunity, depresiou i úzkosťou. Od jari do jesene je ideálnym zdrojom déčka slnečné žiarenie. Avšak slnečným lúčom sa treba vystaviť niekoľkokrát týždenne po minimálne 20 minút bez opaľovacieho krému.

V zime sú zdrojom D vitamíny tučné ryby, rybí olej, vajíčka z voľného chovu alebo fortifikované potraviny.

Zinok

Vedecké štúdie naznačujú, že užívanie zinku od prvých príznakov prechladnutia znižuje jeho závažnosť a skracuje jeho trvanie. Zinok sa nachádza v morských plodoch, hovädzom mäse, kešu orechoch, cíceri i fazuli. Opomenúť nemožno tekvicové, slnečnicové či sezamové.

Selén

Selén plní v ľudskom tele mnoho funkcií. Z hľadiska imunity je dôležitý pre činnosť bielych krviniek. Deficit selénu sa prejavuje napríklad vyčerpanosťou. Nachádza sa v pestrej palete potravín, ako sú obilniny, celé zrná, huby, semená, pivovarské droždie, brokolica a cibuľa.

Výživové doplnky a vitamíny Valentis

Ideálnym zdrojom vitamínov, minerálov a stopových prvkov sú kvalitné potraviny. Avšak v niektorých obdobiach života sa nezaobídeme bez doplnkov výživy, ktoré nám pomáhajú žiť plnohodnotnejšie. Ide o obdobie tehotenstva, dojčenia, zvýšeného stresu či pociťovania symptómov deficitu niektorých živín.

Výživové doplnky a vitamíny Valentis sú z dielne medzinárodnej farmaceutickej spoločnosti, ktorá sa snaží podporiť zdravie tým najprirodzenejším spôsobom a za najúčinnejšiu považuje prírodnú liečbu.

Komerčný článok