Ako dosiahnuť lepší spánok? Pre plnohodnotný odpočinok sa držte týchto 6 krokov

COVID-19 zmenil životy ľudí po celom svete. Mnohí pracujú z domova a snažia sa zostať v kontakte s kolegami a blízkymi pomocou technológií. Režim takmer každého človeka bol nejakým spôsobom narušený a vzorce spánku pravdepodobne tiež.

Dostatok kvalitného spánku je však kľúčový pre celkové zdravie a pohodu.

Ako dosiahnuť lepší spánok? Pre plnohodnotný odpočinok sa držte týchto 6 krokov
(zdroj: komerčný článok)

Význam dostatku kvalitného spánku

Podľa Národného inštitútu pre zdravie (NIH) spánok podporuje množstvo dôležitých funkcií, vrátane nášho metabolizmu či zdravia mozgu, a môže mať vplyv na rôzne zdravotné ťažkosti, ako je napríklad obezita.

Výskum tiež ukazuje, že tretina Američanov zažíva obdobia nespavosti a jeden z 10 zažíva tri noci bez spánku týždenne aj niekoľko mesiacov za sebou.

Spánok je kľúčový pre zdravie nášho tela. Avšak je náročné spať pri pocitoch úzkosti, a to hlavne v tomto neistom období.

Dobrá rada pre dobrý spánok

Vďaka spánku zvládame stresové obdobie lepšie. Mnohí dokážeme naše správanie kontrolovať a znížiť dopad pandémie na náš spánok.

Keďže je kvalitný spánok pre naše telo a myseľ taký dôležitý, tu je niekoľko tipov, ako dosiahnuť lepší spánok už dnes:

1. Dávajte si pozor na to, čo jete.

Prílišná úzkosť môže spôsobovať vyčerpanie, negatívne ovplyvňovať našu náladu a viesť k nedostatku spánku, čím sa komplikuje výber zdravých jedál. To, že si budete dávať pozor na to, čo jete, vám pomôže lepšie zvládať stres a zmeniť to, ako naň reagujete. Denne si doplňujte vitamíny a minerály, nejedzte aspoň tri hodiny pred spaním. Tým si zabezpečíte správne trávenie a vyhnete sa páleniu záhy, ktoré vám bráni zaspať.

Ako dosiahnuť lepší spánok? Pre plnohodnotný odpočinok sa držte týchto 6 krokov
(zdroj: komerčný článok)

2. Spravte z cvičenia pravidlo.

Cvičenie má množstvo významných zdravotných benefitov – a taktiež napomáha telu uvoľniť sa a zaspať. Keď cvičíte, telo vylučuje endorfíny, vďaka ktorým sa prirodzene cítite lepšie. Pre niektorých ľudí je ľahké cvičenie s nízkou intenzitou, ako napríklad jóga, pilates či oddychová prechádzka v parku, najlepším liekom proti stresu. Iní uprednostňujú tréningy s vysokou intenzitou, ako napríklad vzpieranie.

Ako dosiahnuť lepší spánok? Pre plnohodnotný odpočinok sa držte týchto 6 krokov
(zdroj: komerčný článok)

3. Pripravte sa na oddych.

Držte sa pravidla digitálneho detoxu od počítačov či digitálnych čítačiek minimálne hodinu pred spaním – zahŕňa to aj televízor!

4. Zbavte sa stresu relaxačným technikami.

Večer a čas pred spaním sú ideálne na praktikovanie relaxačných techník. Nájdite si čas, aby si vaša myseľ a telo oddýchli – zhlboka dýchajte, urobte si poriadny strečing a meditujte.

5. Pite harmančekový či levanduľový čaj.

Harmanček navodzuje relaxáciu a dobrý spánok. Za účinky harmančekového čaju, ktoré navodzujú spánok, vďačíme flavónu apigenínu, ktorý sa viaže na a inhibuje určité receptory v mozgu spôsobujúce ospalosť. Rovnako ako esenciálne levanduľové oleje zlepšujú odpočinok a spánok, aj pitie levanduľového čaju má upokojujúce účinky.

6. Dodržiavajte režim.

Aj keď život môže často spôsobiť v spánku zmätok, snažte sa každý deň chodiť spať a vstávať v rovnakom čase. Tým vytvoríte spánkový rytmus, za ktorý vám telo poďakuje.

Zdravá strava, cvičenie, správne voľby týkajúce sa životného štýlu a spánok podporujú dobré zdravie. Hoci úzkosť spojenú s pandémiou úplne neodstránia, pomôžu vám počas tohto neistého obdobia ľahšie dosahovať celkovú pohodu.

Komerčný článok