Bager a minibager na jeseň: na aké práce sa vám budú hodiť?

Bager a minibager sú užitoční pomocníci, ktorých často používame na rôzne druhy výkopov či zarovnávanie terénu. Okrem toho vám však poslúžia aj na iné účely. Prečítajte si, na čo všetko ich môžete využiť a nechajte si poradiť, čo robiť, ak vás limitujú financie a nemôžete si tieto stavebné stroje dovoliť.

Bager a minibager na jeseň: na aké práce sa vám budú hodiť?
(zdroj: unsplash.com)

Bager znamená hrubú silu

Bager (rýpadlo nakladač) patrí medzi najobľúbenejšie stavebné stroje. Pomôže vám s rôznymi výkopovými prácami, napr. na základy budov, inžinierske siete, bazény, pivnice a mnoho iného. Jeho silná hydraulika si poradí s každým typom zeminy, pričom na výber máte z rôznych druhov lyžíc a lopát prispôsobených na konkrétny druh prác. Takisto s ním môžete zarovnávať povrch, vytvárať svahy a pod.

Daňou za silu bagra sú však jeho rozmery a vysoká hmotnosť. Motor musí mať vysoký výkon, má tým pádom aj vyššiu spotrebu paliva, hlučnosť a emisie, a tiež vyššie náklady na údržbu. Okrem pásového existuje aj kolesový bager, ktorého podvozok neničí povrch tak ako pásy a dokáže sa vďaka nemu presúvať omnoho rýchlejšie.

Minibager sa dostane všade

Minibager (minirýpadlo) je v podstate zmenšená verzia klasického bagra. Tento šikovný a kompaktný stroj sa zmestí takmer všade a vďaka jeho rozmerom sa ho nemusíte obávať nasadiť aj na husto zastavanom pozemku. Niektoré modely sa zmestia aj cez 80 cm dvere, takže ich využijete aj v interiéri.

Minibager má menej robustnú konštrukciu, slabšiu hydrauliku i motor. Výhodou je, že má nižšiu spotrebu paliva, emisie hluku aj výfukových plynov a je lacnejší na údržbu. Jeho slabšia hydraulika ho však predurčuje na práce menšieho rozsahu. Nehodí sa úplne na výkopy pre základy domov, takéto náročnejšie úlohy by vám s nám mohli zabrať zbytočne veľa času. Naopak, je ideálny na výkopy pre inžinierske siete ako voda, plyn, kanalizácia či elektrina. Poradí si aj s výkopmi na menšie bazény, pivnice či základy menších budov a s úpravami terénu.

Príslušenstvo pre stavebné stroje

Minibager a bager, ale napr. aj šmykom riadený nakladač či ďalšie stavebné stroje, môžete premeniť na univerzálnych pomocníkov vďaka pripojiteľnému hydraulickému príslušenstvu. Hydraulické kliešte prejdú železobetónom ako nôž maslom, v kombinácii s hydraulickým kladivom ich teda môžete využiť na búranie starých stavieb. Pomocou rôznych druhov lopát môžete upravovať terén, alebo nakladať sypké materiály, drapáky vám zase poslúžia na manipuláciu s tými pevnými.

Máte obmedzené financie? Riešením sú použité stroje

Ak si chcete zaobstarať kvalitný minibager, pripravte si niekoľko tisícok eur, pri bagri to môžu byť aj desiatky tisíc. Takéto vysoké sumy môžu negatívne ovplyvniť finančné toky malých aj stredných firiem na viacero rokov. Ak vás limitujú financie, riešením pre vás môžu byť použité stroje, ktoré predajcovia často ponúkajú kompletne vyservisované a so zárukou.

Komerčný článok