Každý rybár ocení výhody rybárskej váhy. Čo by mala spĺňať?

Kontrola hmotnosti úlovku alebo zistenie, či nejde o trofej s titulom „nový osobný rekord“. Rybárska váha by mala byť súčasťou výbavy každého rybára. Ide o typ závesnej váhy, jej hlavným benefitom je tak veľká univerzálnosť a tiež kompaktnosť. Čo by rybárska váha ešte mala spĺňať? Aké sú hlavné požiadavky na jej funkcionalitu? A kde inde rybársku váhu môžete využiť? Aj to sa dozviete v tomto článku.

Každý rybár ocení výhody rybárskej váhy. Čo by mala spĺňať?
(zdroj: Freepik.com)

Základnou požiadavkou na rybársku váhu je kompaktnosť

Azda hlavnou požiadavkou na šikovné rybárske váhy je ich kompaktnosť. Zjednodušene: rybárska váha by mala byť čo najmenšia. Taká, aby si ju rybári mohli zobrať aj do vrecka na veste, lebo do batohu či vaku sa im už nič nezmestí. Najlepšie, aby mala rozmery veľké ako smartfón.

Výrobcovia rybárskych váh na tento parameter dôkladne myslia a často je doplnený aj požadovanou váživosťou. Teda, maximálnou možnou hmotnosťou, ktorú dokáže váha odmerať. Na trhu sa bežne stretneme s rybárskymi váhami veľkými ako smartfón s váživosťou do 40 či 50 kg.

Každý rybár ocení výhody rybárskej váhy. Čo by mala spĺňať?
(zdroj: digitalne-vahy.sk)

Aké funkcie ocení používateľ na rybárskej váhe

Rybárske váhy sú špeciálnou kategóriou závesných váh, ktoré sa snažia čo najpresnejšie reagovať na špecifické požiadavky rybárov. Preto sa u nich stretávame s funkciami, ktoré nie sú u ďalších váh bežné. Jednou z nich je napríklad teplomer, vďaka ktorému máte nielen pocitový, ale tiež presný prehľad o základnom atribúte počasia.

Ďalšou vychytávkou, ktorú používatelia na rybárskej váhe ocenia, je zabudovaný pásmový meter. Stačí tak váha a najdôležitejšie údaje o úlovku si dokáže rybár zistiť vďaka jedinému „nástroju“. Už samozrejmosťou by mala byť funkcia „tare“, vďaka ktorej vynulujete navážený údaj, napríklad pri zavesení lovného vaku či sieťky, do ktorej rybu vložíte pre presnejšie váženie. Túto funkciu však pri mechanických rybárskych váhach nehľadajte, nájdete ju výlučne pri digitálnych modeloch.

Rybárska váha dokáže byť univerzálna

Prirodzenou požiadavkou na rybársku váhu je tiež jej presnosť, väčšina výrobcov si to uvedomuje. Váhy tak disponujú maximálnou odchýlkou zvyčajne od 10 do 20 g. Záleží to od váživosti samotnej váhy.

Rybársku váhu však využijete i pri ďalších aktivitách, pokojne i v domácnosti. Chystáte sa na dovolenku lietadlom a robí vám vrásky maximálna povolená hmotnosť batožiny? Svoj zbalený kufor či batoh odvážite jednoducho a veľmi presne práve s pomocou rybárskej váhy.

Keďže ide o typ závesnej váhy, rybárske váhy vedia byť nápomocné aj v garáži či dielni. Šetria priestor, ľahko ich pripevníte o pevnú konštrukciu a dostatočná váživosť z nich robí spoľahlivého pomocníka každého domáceho kutila. Univerzálnosť, kompaktnosť a spoľahlivosť – to sú hlavné výhody, ktorými disponuje väčšina digitálnych rybárskych váh.

Komerčný článok