Opäť prezúvať? Nechajte to na odborníkov!

Na Veľkú noc a v období Dušičiek stojí pred každým vodičom zákonná povinnosť, a to prezuť pneumatiky. No kým na zimných môžeme bez pokuty jazdiť aj v lete, hoci sa to neodporúča, na letných sa do typicky jesenného alebo zimného počasie určite nepúšťajte. Ak vás prezúvanie gúm každý polrok prestalo baviť, prenechajte túto starosť špecializovaným servisom.

Opäť prezúvať? Nechajte to na odborníkov!
(zdroj: komerčný článok)

Prezúvanie má svoje pravidlá

Keď nastane čas prezuť letné pneumatiky na zimné alebo naopak, obzvlášť neskúsený šofér môže pocítiť stres. Kde a kedy prezuť? Veď tento rituál si žiada dostatok miesta a času. Nejde len o samotnú výmenu gúm, ale aj kontrolu tých, ktoré meníme, a tiež tých, ktoré ideme na auto nasadiť. Pneumatiky tiež treba vhodne očistiť, označiť a uskladniť, čo pre niekoho môže byť doslova ako maturita. Mocný chlap zvládne manipuláciu so zdvihákom a ťažkými gumami, ale čo nežné žieňa? Ak sa nenájde niekto z rodiny, dobrý priateľ alebo sused, potom skutočne jediná možnosť, ako svoje gumy prezuť kvalitne, je navštíviť pneuservis.

Čo od dobrého pneuservisu možno očakávať? Pneumatiky vám tam vymenia, vyčistia, označia, no tie lepšie pneuservisy vám dokonca môžu aj ponúknuť nové letné či zimné pneumatiky, príp. vám ponúknu úložný priestor pre pneumatiky, ktoré čaká odpočinok. Pokiaľ nevlastníte pivnicu alebo garáž, tejto šance sa treba chopiť. Kde, ak nie práve v pneuservise, sa vedia o vaše gumy postarať na profesionálnej úrovni? Za poplatok si ich tam o pol roka nájdete v bezchybnom stave, pripravené na použitie.

Čas zimných pneumatík

Potrebujete pneumatiky na osobné auto či SUV? Buďte prieberčiví a stanovte si vlastné kritériá. Pri výbere zimných pneumatík nehľaďte len na ich cenu, ale zamerajte sa na vlastnosti pneumatík – ako sa správajú na mokrom, zamrznutom či zasneženom teréne, ako zvládajú náhle zabrzdenia či zákruty? Kvalitné pneumatiky charakterizuje nízka hlučnosť a postarajú sa vám o nižšiu spotrebu paliva. Tu už teda nejde len o vašu bezpečnosť na cestách, ale tiež o komfortnú jazdu. Ak svoje vozidlo využívate denne, bez ohľadu na to, či brázdite mestskými cestami, alebo diaľnicami, na svoje zimné pneumatiky by ste sa mali vedieť vždy spoľahnúť. Investovať do kvalitných gúm raz za sedem rokov predsa nie je veľký škrt cez rozpočet.

Komerčný článok