Ako si založiť bylinkovú záhradu – rýchlo a jednoducho

Čerstvé bylinky sú na nezaplatenie. Ak ste už niekedy uvažovali o tom, že by ste si založili doma bylinkovú záhradu, no odradili vás obavy, či sa to dá aj v paneláku alebo či to zvládnete ako neskúsený pestovateľ, možno vás presvedčí niekoľko nasledujúcich tipov a rád.

Ako si založiť bylinkovú záhradu – rýchlo a jednoducho
Ako si založiť bylinkovú záhradu – rýchlo a jednoducho (zdroj: unsplash.com)

Dobré kvetináče sú základ

Ak ste neskúsený pestovateľ, je najistejšie siahnuť po už vyrastených sadeniciach. A ak sa rozhodnete pestovať v byte či v dome, potrebujete aj kvetináč. Stačí aj bežný typ, ktorý kúpite v ktoromkoľvek záhradnom centre, no mal by byť vždy dvojdielny s dierami na dne. Vyhnete sa tak problémom s preliatím rastlinky pri polievaní. Ideálne je kvetináče umiestniť na balkón, alebo aspoň na slnečné miesto. Ak nemáte balkón, môžete využiť aj inteligentný kvetináč. Je síce drahší, ale postará sa o závlahu, výživu aj osvetlenie.

Bylinky do kuchyne, alebo do čaju a koktejlov?

Dôležité je aj vybrať si, aké bylinky budete vo svojej bylinkovej záhrade mať. Na balkón sa hodia predovšetkým subtropické bylinky, ako napríklad bazalka, koriander, zázvor alebo aloe. Určite oceníte aj kuchynské bylinky, ktoré sú veľmi rozmanité a ku každému jedlu vám pomôžu doplniť vhodnú chuť – petržlen, pažítka, kôpor, kapucínky alebo ligurček. A určite ste už počuli aj o čaji z čerstvej mäty. Mäta pieporná je veľmi všestranná bylinka – môžete ju použiť na horúci aj ľadový čaj a aj do Mojita. A môžete si ju samozrejme dopestovať aj na balkóne. Nezabudnite si však vybrať tú správnu odrodu.

Vyhrňte si rukávy a kúpte lopatku

Ideálne je začať s pestovaním na jar, pretože sa vtedy predlžujú dni a zvyšuje sa množstvo slnečného svitu. Kúpte vhodnú zeminu s prídavkom rašeliny a prikúpte si aj drobné záhradnícke náčinie, ktoré pri pestovaní byliniek určite využijete. Bylinky pestované doma síce majú väčšie nároky než tie pestované na záhone, no aj tak ich netreba príliš často polievať. Musíte postupne vysledovať, koľko vody potrebujú, aby ani nestáli vo vode, ani neboli suché. A keď už budete žať „plody“ svojej práce, odstrihávajte vždy celé výhonky, nielen listy. Rastliny tak zostanú dlhšie pekné.