Nemôžete zaspať? Vyskúšajte špeciálnu akupresúru

Nespavosť trápi obrovské množstvo ľudí a pri súčasnom uponáhľanom spôsobe života sa tomu ani nie je prečo čudovať. Ak ani na vás nezaberá počítanie ovečiek, pitie mlieka s medom či iné babské rady, možno bude vaším vykúpením niečo úplne iné. Čítajte ďalej!

Nemôžete zaspať? Vyskúšajte špeciálnu akupresúru
(zdroj: unsplash.com)

Trpíte insomniou?

Spánok má do veľkej miery vplyv na kvalitu nášho života. Podceňovaním problému s nespavosťou sa nezhoršuje len vaša produktivita a fungovanie počas nasledujúceho dňa, ale aj zdravotný stav. To, že už naozaj ide o poruchu, nie len dočasný problém, zistíte tak, že máte takmer každú noc problém zaspať, prerušovaný a nekvalitný spánok, predčasne sa zobúdzate a po zobudení máte okamžite pocit nedostatku energie. Príčiny môžu byť rôzne – konzumácia ťažkého jedla, používanie stimulujúcich nápojov ako káva či alkohol, nevhodné podmienky na spanie, dlhodobý stres, nekvalitný matrac alebo vankúš či rôzne každodenné problémy súvisiace so stresom. Dôležitejšie však je, ako insomnii alebo nespavosti predchádzať, prípadne poradiť si s ňou.

Začnite bodom na ruke

Existuje liečebná metóda, ktorá tlakom uľavuje od rôznych problémov a medzi ne patrí aj problém s nespavosťou. Nazýva sa akupresúra a spočíva vo vyvíjaní spomínaného tlaku na rôzne body na tele. A na aké body ste mali vyvíjať tlak, ak si chcete poradiť s nespavosťou? Prvým z nich je bod na ruke. Nachádza sa na pravej strane pod dlaňou, kde je možné cítiť malú jamku. Položte naňho teda palec druhej ruky a mierne zatlačte. Pod týmto jemným tlakom začnite s krúživými pohybmi alebo s pohybmi zhora nadol. Pokračujte v tom 2 až 3 minúty. Nakoniec ešte vyviňte tlak na pravú aj ľavú stranu tohto bodu. Pokračujte rovnako aj na druhej ruke.

Ak nezaberie ani akupresúra

Môže sa stať, že akupresúra na ruke nezaberie. V tom prípade skúste chodidlo. Bod sa nachádza uprostred neho asi dva centimetre pod prstami. Usaďte sa do polohy, aby ste na tento bod dosiahli a prsty a palce stiahnite nadol, čím uvoľníte kožu na ostatnej časti chodidla. Stimulujte tento bod miernym tlakom krúživými pohybmi, využiť môžete aj pohyby zhora nadol. Posledným bodom na akupresúru proti insomnii je bod na zátylku, lepšie povedané dva. Nachádzajú sa tesne pod korienkami vlasmi na pravej aj ľavej strane. Akupresúru na nich urobíte tak, že si spojíte ruky za zátylkom tak, aby boli vaše prsty poprepletané a palce pritlačíte na tieto body pod vlasmi. Vyviniete na ne tlak a začnite s krúživými pohybmi. Masírujete tak minútu. V prípade, že na vaše problémy so spánkom naozaj nič nezaberá a nepomôže ani akupresúra, je na mieste vyhľadať aj odbornú lekársku pomoc.